השקים האנאליים

השקים האנאליים הינם שני שקים המלאים בחומר נוזלי\צמיגי כהה בעל ריח חריף. הנוזל בשקים משמשים לתקשורת וסימון טריטוריה. במצבים מסויימים השקים הופכים מודלקים ולעתים אף מכילים זיהומים חיידקיים. במאמר זה נעבור בקצרה על הנושא.

ד"ר עמוס שמואלי

כלב בהסגר

בכלבים וחתולים קיימים 2 שקים, המכילים בלוטות הפרשה הממוקמים משני צידי פי הטבעת, בין רקמות השרירים. שקים אלו קרויים השקים אנאליים. הבלוטות בתוך השקים מייצרות נוזל בעל ריח חריף אשר מופרש דרך תעלה קצרה ודקיקה אשר מובילה מהשקים אל פי הטבעת.

קיימות מספר תיאוריות לגבי חשיבות השקים האנאליים לבעלי החיים. תיאוריה אחת גורסת כי הנוזל משמש לסימון טריטוריה באמצעות הצואה. תיאוריה נוספת מציעה שהנוזל משמך לסיכוך איזור פי הטבעת בעת מתן צואה.

באופן טבעי השקים מתרוקנים בעת מתן צואה, אך לעתים במצבים של פחד וכאב קיצוניים תיתכן פריקה ספונטנית של השקים. במצב זה ייתכן ותשימו לב לטיפות חומות שזלגו מפי הטבעת של חיית המחמד שלכם, וריחן יהיה דוחה במיוחד.

בגלל המבנה הצר של התעלה, בחלק מהכלבים והחתולים ישנה נטייה לחסימה שלה. במצב זה השק צובר נוזלים ומתנפח וחיית המחמד מתחילה להראות סימני אי נוחות המתבטאים לרוב בגרירה של הישבן על הרצפה (כפי שרבים מאיתנו מזהים כסימן המחשיד לנגיעות בתולעים), ייתכן ליקוק אובססיבי של המקום, אדמומיות, ריחות רעים ונפיחות. במקרים קשים ייתכן זיהום של השק האנאלי ויצירה של אבצס אשר יכול לגרום לכאבים עזים וסימני מחלה. באופן כללי בעיות בשקים האנאליים נפוצות מאוד בכלבים ופחות בחתולים.

תהליך יצירת הדלקת נובע מגדילה של חיידקים בתוך השק, לרוב בעקבות חסימה של התעלה כאמור. ההדלקת בשקים האנאליים היא אחד הביטויים הנפוצים של אלרגיות. בנוסף הדלקת עשויה להופיע כאשר השקים אינם נסחטים כראוי כתוצאה מתזונה שאינה מכילה די סיבים.

טיפול בתהליך הדלקתי תלוי בחומרת המצב. במקרים קלים הטיפול מתבסס על ריקון של השקים האנאליים על ידי סחיטה שלהם על ידי וטרינר וטיפול תרופתי. כאשר המצבים קשים יותר ומדובר באבצס לרוב יהיה צורך בטשטוש ולעתים אף הרדמה לצורך טיפול פולשני יותר שיכול לכלול חיטוי פנימי של השק ואף ביצוע טיפול כירורגי. 

בחיות עם חזרתיות גבוהה של דלקת בשקים האנאליים יש לנקות באמצעים להפחית את תדירות הבעיה. ניתן לבצע ריקון ייזום באופן קבוע, ולהתייעץ עם הוטרינר לגבי החלפת מזון והוספת סיבים. 

במקרים מסויימים, כגון אבצס עם חזרתיות גבוהה או גידול בשקים האנאליים, לעתים מומלץ על הסרה כירורגית של השקים האנאליים. 

כלבים רבים, fighting dogs