בקע סרעפתי \ הרנייה דיאפרגמתית

הרניה דיאפרגמתית הינה פגיעה בשלמות הסרפעת. הפתלוגיה נפוצה בחתולי רחוב ולרוב נובעת מטראומה. הסימן העיקרי הוא קשיי נשימה אך יכול להתבטא בסימנים נוספים. הטיפול כירורגי.

ד"ר עמוס שמואלי

רנטגן.jpg

הסרעפת הינה רקמת שריר סיבית שתפקידה לאפשר נשימה תקינה, על ידי ניפוח הריאות, ומהווה מחיצה בין בית החזה לחלל הבטן.

בקע סרעפתי (diaphragmatic hernia) הינו פגיעה בשלמות הסרעפת וכתוצאה מעבר של איברים מחלל הבטן לתוך בית החזה. זהו מקרה נפוץ במיוחד בחתולים לאחר חבלה קשה, ברוב המקרים בעקבות פגיעת רכב, אך עשוי להיות גם מולד. החתולים לרוב מגיעים למרפאה עם קשיי נשימה ברמה משתנה וישנם חתולים שחיים עם המצב לאורך זמן בלי שניתן להבחין בבעיה חיצונית.

בתמונה: צילום בית חזה עם סרעפת תקינה, הסרעפת מסומנת בירוק

אבחון הסינדרום מתבצע על ידי זיהוי סימנים ראשונים לפי ההיסטוריה של החיה, על פי בדיקה רפואית באמצעות סטטוסקופ בה הוטרינר יתקשה לשמוע את הקולות הנורמליים של הריאות והלב. ניתן לזהות איברי בטן בתוך בית החזה באולטראסאונד כאשר מתבצע על ידי אדם מיומן, אך לרוב האבחון הסופי מתבצע בקלות על ידי צילום רנטגן בו ניתן לזהות את חוסר השלמות של הסרעפת ובמקרים רבים את איברי הבטן, כגון כבד, קיבה ולולאות מעיים, חוצים את הסרעפת הקרועה ויושבים בתוך בית החזה, כפי שניתן לראות בצילום הרנטגן שבתמונה להלן.

Untitled-1.jpg

בתמונה: צילום של חתול עם קרע סרעפת, בהשוואה לתמונה של בית חזה תקין, ניתן לזהות כי איברי בית החזה לא ניתנים לזיהוי ומכוסים באיברי הבטן.

בקע סרעפתי מוגדר כמקרה חירום במידה והחיה סובלת מקשיי נשימה חמורים או כאשר ישנו זיהוי של איברים מסויימים בבית החזה כגון קיבה וכבד שכן היכלאות שלהם עשויה להיות מסכנת חיים בטווח הזמן המיידי.

הטיפול בסינדרום מתבצע על ידי ניתוח לסגירה של הסרעפת. היות ובעת הניתוח חלל הבטן פתוח ואין מחיצה בינו לבין הראות נוצר מצב בו הריאות נתונות ללחצים החיצוניים ולכן החיה המנותחת לא יכולה לנפח אותן באופן עצמאי ויש צורך בהנשמה שלה לאורך כל הניתוח.

סיפור מקרה: החתולה ליסה הגיבורה הגיעה מספר שבועות לאחר שנמצאה ברחוב עם קשיי נשימה. בעקבות הכרוניות של המקרה שלה במהלך הניתוח היינו צריכים לבצע הפרדה איטית וזהירה של הידבקויות של איברי הבטן לאיברי החזה.

לשמחתנו הרבה ליסה המתוקה עמדה בניתוח הארוך והתאוששה יפה. לאחר יומיים של אשפוז חזרה לעצמה לחלוטין, חזרה לנשום בקלות ושוחררה לבית האומנה שלה עד שימצא לה בית חם. להלן תמונה שלה.
לסיפור המקרה בפייסבוק הכנסו ללינק: https://www.facebook.com/vethadarim/posts/1254561038276804

ליסה 3.jpg