וירוס הקורונה בחתולים - דלקת זיהומית של קרום הבטן (Feline Infectious Peritonitis)

וירוסי קורונה הינם משפחה גדולה של וירוסים. וירוס הקורונה בחתולים נפוץ יחסית בעיקר בחתולים צעירים בבתי גידול. לעיתים נדירות, מתפתחת בעקבות הוירוס מחלה קטלנית.

ד"ר סיון מגדל

virus.jpg

וירוסי קורונה הינם משפחה גדולה של וירוסים הנפוצים במיני בעלי חיים שונים כולל גמלים, צאן, חתולים ועטלפים. לעיתים נדירות מאוד, וירוס ממקור בעל חיים עלול להדביק בני אדם ולהתפשט, כפי שקורה כעת עם הוירוס החדש וכפי שקרה בעבר עם וירוס הSARS (ששייך גם הוא למשפחת הקורונה). חשוב לציין כי לכל הידוע היום, אין שום תיעוד ושום חשש להדבקה מחתולים.

וירוס הקורונה בחתולים נפוץ יחסית בעיקר בחתולים צעירים בבתי גידול של חתולים גזעיים ובבתים מרובי חתולים. ההדבקה לרוב נובעת משימוש משותף בארגז צרכים וכלי אוכל. הוירוס גורם לרוב לדלקת קלה חולפת במערכת עיכול, אשר עלולה להתבטא בעיקר בשלשול.

לעיתים נדירות, מתפתחת מחלה חמורה יותר המתבטאת בדלקת בצפק (=קרום הבטן\פריטונאום) ומכאן שם הוירוס - FIP - Feline infectious peritonitis. הסיבה להתפתחות המחלה החמורה אינה וודאית, וההערכה היא כי הוירוס עובר מוטציה בחתולים מסוימים בהם התגובה החיסונית כנגד הוירוס אינה חזקה מספיק. המחלה מתפתחת לרוב בחתולים בגילאי חצי שנה עד שנתיים ומתבטאת בחום, חסר תאבון, צהבת, כאב בטני וקושי נשימתי. למחלה 2 צורות, רטובה ויבשה וההבדל בינהם הוא שהצורה הרטובה חריפה יותר ומלווה בהצטברות נוזלים בעוד שהיבשה בעלת מאפיינים כרוניים יותר ומלווה בהצטברות תאי דלקת על האיברים הנפגעים. המחלה פוגעת באיברים רבים כמו כליות, כבד, ריאות, עיניים ומוח.

 

נכון להיום לא קיים טיפול ספציפי כנגד הוירוס, ולכן עם התפתחות המופע החמור של המחלה, לרוב לא ניתן להציל את החתול והטיפול מבוסס על מניעת סבל מתמשך.