שעלת המכלאות

שעלת המכלאות הינה מחלה מדבקת מאוד בין כלבים. המחלה מתבטאת בשיעול חריף. מהלך המחלה הוא לרוב בין שבוע לשבועיים ובמידה והמחלה לא מסתבכת היא חולפת והכלבים חוזרים לשגרה. חשוב לטפל במחלה על מנת לשפר את איכות חיי הכלב במהלכה, ובכדי למנוע סיבוכים.

מאת ד"ר עמוס שמואלי והילה שמואלי

virus-1913183.jpg

 שעלת המכלאות (canine infectious tracheobronchitis) הינה דלקת זיהומית בקנה הנשימה והסימפונות. המחלה מאוד מדבקת בין כלבים ומתפשטת במקומות בהם ריכוז הכלבים גבוה. לרוב אנו רואים כלבים שמאובחנים בשעלת לאחר שהיו בפנסיון/ מכלאה/ כלביה/ גינות כלבים וכו', מכאן שמה – שעלת המכלאות.
תקופת הדגירה של המחלה היא כשבוע (בין 3-10 ימים). למחלה מספר גורמים אשר חלקם ויראליים וחלקם חיידקיים.

COUGH.jpg

סימני המחלה:
ברוב המקרים הכלב יהיה פעיל ויראה לנו בריא ולא יראה סימנים משמעותיים למעט שיעול תכוף שיכול להישמע כשיעול יבש או שיעול נבחני. בעלים רבים מתארים את השיעול "כאילו הכלב מנסה להקיא" או "משהו תקוע לו בגרון".
השיעול עשוי להיות מלווה בפליטת ליחה או קצף לבן והוא מופיע בתדירות משתנה.
ישנם מיקרים בהם ישנה הסתבכות של המחלה ואנו נראה עליית חום, חולשה וחוסר תאבון.

החיסון שניתן הוא כנגד החיידק בורדטלה ברונכיספטיקה (Bordetella bronchiseptica), אשר במקרים של שעלת יכול לגרום לזיהום הריאות וכתוצאה לדלקת ריאות חריפה, ונוסף לכל הוא נחשב לחיידק עמיד לאנטיביוטיקה מסוגים שונים.

ניתן לחסן כלבים באופן שגרתי אחת לחצי שנה-שנה. אנו ממליצים לחסן את הכלבים כעשרה ימים לפני הכניסה לפנסיון או לכל מקום בו נשאיר את הכלב שלנו ואנו חוששים מחשיפה ממושכת לכלבים זרים. החיסון ניתן בצורת טיפות לאף והוא מגן על הכלב שחוסן לתקופה של כחצי שנה.

לרוב הטיפול במחלה יכלול אנטיביוטיקה למניעת סיבוכים על ידי גורמים חיידקיים וכן טיפול בתרופות נוגדות שיעול, לשיפור איכות חיי הכלב עד החלמה מהמחלה.