טיפול בגור חתולים יונק

טיפול בגור חתולים בן מספר ימים הינה משימה קשה מאוד ולעתים מאוד מתסכלת, היות וסטטיסטית מרבית הגורים עד גיל שבועיים לא שורדים בלי אימם. עם זאת, בתור אוהבי חיות אנו מוצאים עצמנו לעתים נקראים לעזרה של גור חתולים כזה במצוקה ורוצים לעשות מה שביכולתנו כדי לעזור. 

ד"ר עמוס שמואלי

המלצה גורפת, אין להפריד גור חתולים מאימו, במידה ואתם נתקלים בגור חתולים בן מספר ימים\שבועות מומלץ להמתין ורק במידה ואין כל סימן לחתולה מטפלת באיזור לאורך זמן, ניתן להתקרב ולקחת אותו לטיפול.

בכל טיפול בגור חתולים בן מספר ימים יש לזכור כי סיכויי השרידות של הגור אינם גבוהים, בלשון המעטה, אפילו אם הוא מקבל טיפול מסור וטיפול רפואי צמוד.

אומנה

במידה וקיימת אפשרות לשדך לחתלתול אמא אומנת, כלומר חתולה (או אפילו כלבה!) שהמליטה בימים האחרונים ומניקה את גוריה, כדאי לנסות לתת לה לטפל בחתלתול – אין תחליף לטיפול אימהי מסור.

אם לא מצאתם אם אומנת לחתלתול והחלטתם לנסות להציל את חייו, יש לדאוג ל-3 דברים עיקריים: אוכל, סיוע במתן צרכים וחימום.

גור ספינקס בן מספר ימים

האכלת גור חתולים

גורי חתולים עד גיל 4 שבועות דורשים האכלה אינטנסיבית. יש לרכוש תחליף חלב ייעודי לחתלתולים! חלב פרה אינו תחליף ראוי לחלב אם. את התחליף יש לתת על פי הנחיות הייצרן, אך במרבית המקרים יש למהול את אבקת התחליף במים ביחס של 2:1 (שתי כפיות מים לכפית אבקה). טמפ' המים צריכה להיות כ-35-40 מעלות צלזיוס – יש להקפיד לא לתת מים חמים מדי. בשבוע הראשון החתול צריך לאכול כ-15 מ"ל תחליף ביום לכל 100 גרם משקל גוף, מחולק למספר מנות ביום – מומלץ לנסות להניק בימים הראשונים כל שעתיים - שלוש. כל שבוע יש להוסיף כ-2 מ"ל לכל 100 גרם.

דוגמא מספרית: אם החתול שוקל 100 גרם בשבוע הראשון, יש לתת לו סה"כ כ-15 מ"ל ביום. אם הוא יישקול 200 גרם בשבוע השני (17 מ"ל ל-100 גרם), יש לתת סה"כ 24 מ"ל ביום.

ניתן להשתמש בבקבוקים עם פטמה מלאכותית שאפשר לרכוש במרפאות וחנויות או להתייעץ עם צוות מרפאה וטרינרית הדרים – ד"ר עמוס שמואלי לגבי אפשרויות נוספות הקיימות במרפאה.

לאחר הכנת תחליף החלב וערבובו עם מים, ניתן לשמור במקרר עד 24 שעות, יש לחמם לטמפ' גוף לפני ההגשה לחתלתול וחשוב להקפיד לא להביא לחימום יתר כדי להימנע מפגיעה בערך התזונתי.

קצב גדילה נורמלי של חתול הוא לפחות 10 גרם ביום. במידה והחתלתול לא עומד ביעד זה או במידה והחתלתול בוכה, ייתכן ואינו מקבל די אוכל. במידה ולא ניתן להאכיל את החתלתול, יש להתייעץ עם הוטרינר לגבי אפשרויות רפואיות או כירורגיות במטרה להציל את הגור.

מגיל 4 שבועות יש לעודד את החתול לאכול אוכל מוצק. בהתחלה ניתן לתת שימורים מתאימים או מזון יבש לגורים מרוכך במעט מים חמים.

 

 

חימום:

במהלך 4 השבועות הראשונים של חייהם, גורי חתולים אינם שומרים על חום גופם ונדרש חימום חיצוני בכדי שלא יגיעו לטמפ' נמוכות. בשבוע הראשון יש לספק לחתול טמפרטורה סביבתית יציבה של כ-31 מעלות צלזיוס. ניתן להשתמש בבקבוקים מלאים במים חמים (כ-60 מעלות צלזיוס), עטופים במגבת או בד (יש להמנע ממגע ישיר של החתול עם הבקבוק החם בכדי למנוע כוויות) ולהניח בקופסא בה החתול נמצא.

 

סיוע במתן צרכים:

בגיל צעיר גורים אינם מסוגלים להעביר צרכים ללא עזרה. באופן טבעי לאחר ההמלטה, החתולה דואגת ללקק את איזור פי הטבעת והמפשעה בכדי לגרום לרפלקס העברת צרכים. בכדי ליצור אפקט דומה, לאחר כל ארוחה ובמידה והחתלתול בוכה או שבטנו נראית נפוחה – יש לנגב את איזור פי הטבעת ואיבר המין עם צמר גפן\מטלית\פד גזה לחים עד שהחתול מתחיל להעביר צרכים.

במידה והחתלתול אינו מעביר צואה במשך יותר מיומיים יש לפנות בדחיפות לד"ר עמוס שמואלי - מרפאה וטרינרית הדרים לקבלת טיפול.

טיפול רפואי וחיסונים:

במידה ויש חשד כי החתול אינו חש בטוב, אם אינו גדל בקצב מתאים, משלשל או מקיא, יש לחשוד בבעיה רפואית ולהגיע לוטרינר לייעוץ רפואי וטיפול על פי הצורך.

את סדרת החיסונים לגור חתולים יש לתת לחתול מגיל 6 שבועות וטיפול נגד תולעים ופרעושים מומלץ אף לפני כן במידה הצורך. צרו קשר עם מרפאה וטרינרית הדרים – כפר סבא – למידע מלא לגבי פרוטוקול החיסונים העדכני המומלץ לגורי חתולים.

חתלתולים צעירים