טיפול ומניעה של בעיות שיניים וחלל הפה

חיות המחמד זקוקות לטיפולי שיניים באופן תמידי, עם זאת לא כולן עוברות את טיפולים שגרתיים כנדרש. נשירה של שיניים וריח רע הם רק חלק מהנזקים הנגרמים מטיפול לקוי. קיימים טיפולים ביתיים לשמירת ההיגיינה של הפה. עם זאת אין תחליף לטיפול מקצועי במרפאה.

ד"ר עמוס שמואלי

tooth 2.jpg

כמו בני האדם, חיות המחמד זקוקות לטיפולי שיניים בכדי למנוע הצטברות פלאק, אבן שן ודלקות בחלל הפה. מחקרים מראים כי כ-85% מחיות מחמד סובלות ממחלות של הפריאודונטיה (הרקמות המקיפות את השן) כבר בגיל 3. לחיות מחמד עם מחלות אלו עשויות להופיע הפרעות אכילה, כאבים, ריח רע מהפה, נסיגת חניכיים, נשירה של השיניים, זיהומים ודלקות שיכולות להתפשט  ולגרום נזק רב. כל אלו גורמים לירידה משמעותית באיכות חיי החיה והבעלים.

את הפלאק ואבן השן אשר מצטברים על השיניים ניתן לזהות בבדיקה של הפה. אבן השן יכולה להופיע ככתמים חומים בגוונים שונים. לרוב ההצטברות מתחילה באיזור השיניים הטוחנות האחוריות אך לעתים גם על גבי הניבים והשיניים החותכות, כתלות במבנה הפה של החיה. דלקות חניכיים יופיעו כפס אדום על החניכיים בגבול עם השן ולעתים עם נפיחות.

tooth 1.jpg

דלקת חניכיים ואבן שן קלה בניב העליון של כלב בן 10 חודשים.

אנו ממליצים לכל בעלים של חיית מחמד לרכוש מברשת ומשחת שיניים (ייעודית) ולהקפיד על צחצוח שיניים יומיומי. קיימים כלים רבים נוספים המסייעים לשמירה על הגיינה ובריאות השן והחניכיים, בהם תוספי תזונה, חטיפים ומזונות דנטליים, מי פה, צעצועים שונים ועוד. שימוש בכלים הנ"ל יכול לסייע בדחיית טיפולי השיניים המקצועיים המבוצעים במרפאה.

 

כיום טיפולי שיניים מקצועיים בחיות מחמד מומלצים לביצוע כבר מגיל שנה ובתדירות של אחת לשנה, או בתדירות גבוהה יותר במידת הצורך. הטיפולים כוללים צילומי שיניים, ניקוי אבן שן, עקירות שיניים על פי הצורך, הברקת השיניים וטיפולים שונים נוספים לשליטה ומניעה של דלקות וזיהומים. לא ניתן לבצע בבעל חיים ער טיפול יסודי ומקצועי שכולל ניקוי, מדידות וטיפול בכיסי החניכיים (מתחת לקו החניכיים ולא רק של הכתרים). לכן הטיפול מבוצע

בהרדמה מלאה ודורש שחיית המחמד תהיה במצב בריאותי שמאפשר זאת.

לפני ואחרי.png
לפני ואחרי_edited.png

לפני (משמאל) ואחרי (מימין) טיפול שיניים במרפאה וטרינרית הדרים. ניתן לזהות אבן שן חריפה בתמונה השמאלית בכל השיניים החותכות ומעט בניבים. בתמונה הימנית השיניים נקיות מאבן ועברו הברקה (פוליש). ניתן לזהות מעט אדמומיות בכיסי השיניים בעקבות הטיפול המדוקדק שבוצע בהם. עוד ניתן לראות כי הטיפולים במרפאה וטרינרית הדרים מבוצעים בסטנדרט בטיחות גבוה ולכן כל חיות המחמד עוברות אינטובציה (צינור קנה) בכדי לאפשר הרדמה בגז ובעיקר כדי למנוע חדירה של נוזלים לריאות במהלך הטיפולים.